Zbliża się wielkimi krokami Dzień Dziecka. To czas, w którym wielu rodziców chce podarować swoim pociechom coś, co sprawi przyjemność. Na tego rodzaju okazję, jak również z okazji urodzin, nagrody na zakończenie roku czy po prostu bez okazji warto zrobić prezent dla dziewczynki czy chłopca w postaci książki. Jest to bowiem bardzo ważne, by – szczególnie w dzisiejszym świecie, skupionym na świecie wirtualnym – od najmłodszych lat przyzwyczajać i uczyć dzieci kontaktu z książką. W ten sposób oswaja się pożyteczną umiejętność jaką jest czytanie, z przyjemnością z odkrywania nowych postaci, świata oraz kreowaniu własnych wyobrażeń.

Książka jako prezent dla dziewczynki do wieku przedszkolnego

Dzieci do 3 lat poznają świat przede wszystkim używając swoich zmysłów. Patrzą, słuchają, smakują, wąchają, dotykają. Warto wykorzystać to kupując prezent dla dziewczynki w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym. Polecane produkty to książeczki interaktywne i sensoryczne, które w ciekawy sposób angażują wspomniane zmysły.

Początkowo powinny to być przede wszystkim pozycje z zarysami przedmiotów, bardzo barwne i skupiające wzrok na elementach charakterystycznych. Najlepiej jeśli są to np. zwierzęta, sprzęty gospodarstwa domowego czy pojazdy. Około 1,5 – 2 roku życia, gdy oczy coraz bardziej wychwytują szczegóły, można włączać książeczki z większą ilością szczegółów na obrazkach, realistyczne rysunki czy fotografie.

Ponadto niezwykle ważne, by książka na prezent dla dziewczynki do 3 lat angażowała inne zmysły. Szeroki wybór książeczek muzycznych, które po naciśnięciu przycisku wydają zapisany odgłos, z szeleszczącymi czy piszczącymi stronami to świetny pomysł. W ten sposób zarówno słuch, jak i dotyk biorą czynny udział w poznawaniu świata.

Książeczki dla najmłodszych powinny być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów. Jest to bowiem etap, gdy dziecko bierze wszystko do buzi, chce smakować czy wąchać. Mocna tektura złożona z kilku warstw, pluszowe strony czy specjalny wodoodporny materiał, w który można nawet zamoczyć w kąpieli to doskonały wybór.

Na prezent dla dziewczynki w wieku do 3 lat można wybrać takie pozycje książkowe jak na przykład:

– Książeczka muzyczna dwustronna Yookidoo, która po jednej stronie ma elementy przeznaczone dla młodszych, a na drugiej – dla starszych dzieci. Dzięki temu rozwija się wraz z maluchem. Łączy w sobie kolorowe elementy z dźwiękiem (spokojna, ułatwiająca zasypianie muzyka) oraz światełkami skupiającymi wzrok.

– seria „Dobra książeczka” to pozycja oparta na szczegółowych badaniach naukowych z zakresu psychologii rozwojowej oraz poznawczej małego człowieka. Zawiera w sobie informacje w prosty sposób przekazywane dziecku, które ma jeszcze ograniczone możliwości poznawcze.

– książeczka kontrastowa zainspirowana czarno-białymi i kolorowymi obrazami wykorzystywanymi przez specjalistów do kalibracji optycznej oraz instrukcjami stosowanymi w testach optometrycznych dla niemowląt. Dodatkowo zawiera cztery gryzaki.

Poza książeczkami interaktywnymi oraz sensorycznymi bardzo ważne jest, by rodzice i opiekunowie codziennie czytali dziecku bajki. Dzięki temu nie tylko wzmacnia się więź rodzinna, ale także tworzy pozytywne skojarzenie z sytuacją związaną z książką. Jest więc duża szansa, że w przyszłości dziecko chętniej sięgnie po książkę niż np. komputer.